54656
  ۱۳۹۱/۱۰/۲
رفتن به سینما برای دیدن سینما
گردشی در سینماهای قدیمی تهران که این روزها خودشان جذاب تر از فیلم ها شده اند.
   

گردشگری فرهنگی شامل سینما رفتن هم می شود. آدم ها ترجیح می دهند به سرراست ترین و نزدیک ترین سینما بروند، اما فیلم دیدن در سینماهای قدیمی حال و هوای دیگری دارد. سینماهای زیادی در تهران باز و بسته شدند، آتش گرفتند، خراب شدند، تغییر کاربری دادند، بعضی دوباره سرپا شدند، بعضی همان طور مخروبه ماندند و فراموش شدند، بعضی لباس تازه به تن کردند و... بیشتر مردم فیلم دیدن در سینماهای جدیدتر را ترجیح می دهند.

سالن های جدید امکانات بهتری دارند و صدا و تصویر شفاف تری. صندلی هایشان راحت تر است و رفت وآمد آسان تر، اما روح و هویتی که سینماهای قدیمی منتقل می کنند با سینماهای تازه و مجهز قابل مقایسه نیست. سالن های انتظار، صندلی های قدیمی، بوفه با یخچالی متعلق به چند دهه پیش، پوسترهایی که سال های سال به دیوار مانده اند همه علاوه بر تماشای فیلم دیدنی هستند.

اولین نمایش جمعی فیلم سال ۱۲۸۲ در تهران اتفاق افتاد. میرزا ابراهیم خان صحاف باشی، در ماه رمضان حیاط پشتی دکان آنتیک فروشی خود را در خیابان لاله زار تهران برای نمایش فیلم آماده کرد و چند نفر برای دیدن فیلم دعوت شدند. خود او بود که اولین سالن عمومی سینما را ابتدای خیابان چراغ گاز افتتاح کرد. اولین سالن در خیابان فردوسی تهران که در آن زمان علاءالدوله نام داشت، افتتاح شد و بعد هم خیابان لاله زار بود که اولین سینماهای تهران را در خود جا داد. بعد از تهران، سالن های عمومی سینما در شیراز و بوشهر افتتاح شدند. زمانی در کنار گراندهتل در لاله زار سینماهایی چون ونوس، رکس، دنیا، خورشید نو، البرز، پارک، ایران، متروپل، مایاک، مرجان، تابان، منزویل، پردیس، کریستال، آریا، رودکی، فاروس، برلیان، شهرزاد، سهیلا، مترو، سحر و نادر یا همان سینما ملی بودند که دیگر وجود ندارند.

                  

● قدیمی، اما سرپا

از قدیمی ترین سینماهای تهران که هنوز هم پابرجاست و فیلم هایی در آن به نمایش درمی آید، سینما مولن روژ سابق و سینما ایران فعلی در خیابان شریعتی روبه روی خیابان بهار شیراز است. روز ۲۴ مهر ۱۳۳۵، سینما مولن روژ تهران با نمایش فیلم بندباز افتتاح شد. سینماهای زنجیره ای مولن روژ شامل هشت سینما بود که توسط برادران اخوان سال ۱۳۳۴ دایر شدند. سینماهای مهتاب، برلیان، زهره، کریستال و مولن روژ از جمله آنها بود که فیلم های کمپانی پارامونت و یونایتد آرتیستز را وارد و به صورت غیردوبله نشان می دادند. پس از آن استودیو مولن روژ شروع به فعالیت کرد و محصولات این دو کمپانی را دوبله و به بازار عرضه کرد. این سینما در حال حاضر در سالن های مختلف خود فیلم هایی از سینمای ایران را نمایش می دهد.

سینما عصر جدید یکی دیگر از سینماهای قدیمی تهران است که سرحال و قبراق فعالیت می کند و کم وبیش مثل سابق محبوب است. اسم قبلی این سینما «تخت جمشید» بود. طبق اطلاعاتی که در کتاب اول آمده سال ۱۳۲۱ نیروهای نظامی شوروی سینما را برای پخش فیلم های خاص برای سربازان و افسران روس از علی اتحادیه که ظاهرا صاحب سینما بوده اجاره کردند. سال ۱۳۲۵، سفارت فرانسه برای نمایش فیلم های روابط فرهنگی ایران و فرانسه ، سالن را از اتحادیه اجاره کرد. سال ۱۳۳۱، محل نمایش فیلم ها به خیابان اردیبهشت آن زمان منتقل شد و دکتر کوشان ، تهیه کننده فیلم به دلیل انحلال شرکت میترا فیلم ، سالن تخت جمشید را برای تهیه فیلم اجاره کرد.

سال ۱۳۳۲، این محل مجدد برای ساختن سالن سینما اجاره شد. سهام شرکت تخت جمشید از سال ۱۳۳۵ تا ۱۳۵۷، به اشخاص مختلف منتقل شده است . از سال ۱۳۵۷ سینما به مدیریت فعلی رسید. ۲۰ تیر ۱۳۵۷، ساختمان به کلی منهدم و بین سال های ۱۳۵۷ و ۱۳۵۸ بازسازی شد و بصورت فعلی (سینما عصر جدید) در آمد و حالا سینما سه سالن دارد و جزو سینماهای درجه یک محسوب می شود.

یکی دیگر از سینماهای قدیمی تهران ، سینما بلوار است که کژدار و مریز به فعالیت خود ادامه می دهد و عمده درآمد خود را از نمایش های موزیکالی که روی صحنه این سینما برای کودکان به نمایش درمی آورد، تامین می کند. سینما بلوار در دهه ۴۰ ساخته شد و جزو سینماهای روشنفکری که فیلم های هنری نمایش می دادند به حساب می آمد. نام سینما در ابتدا سینما مدائن بود که بعد از انقلاب به بلوار تغییر نام داد. آن زمان بازار ساخت سالن های سینمایی داغ بود و هر سالنی هم که ساخته می شد، حداقل ۵۰۰ صندلی داشت. در آن سال ها سینما مدائن هم در وسط بلوار کشاورز که هنوز هم به نوعی سرسبز ترین بلوار تهران است با ظرفیت ۶۳۰ صندلی ساخته و وارد چرخه اکران سینمای ایران شد.

سینمای شیک و کلاس بالای پایتخت در دهه ۵۰ ، سینمایی که در آن از فیلم های وسترن و هالیوودی خبری نبود و فیلم های سیاسی و مستقل اروپایی را نمایش می داد، پاتوق گرافیست ها و هنرمندان تجسمی، نقش اول بسیاری از خاطرات سینمایی شهروندان و غیرشهروندان، زیبا و خوش بر و رو، حالا کم کم رو به ویرانی می رود، اما هر طور شده به زندگی اش ادامه می دهد و سرپا ایستاده. سینما حافظ در خیابان جمهوری و در نزدیکی مخبرالدوله هم یکی دیگر از سینماهایی است که با وجود پیری فعال است، اما فضای داخلی آن به کلی عوض شده است. برگه ای زرد شده از جریده ای قدیمی قاب شده و به دیوار سالن انتظار است. روی برگه با حروف درشت چاپی نوشته شده: «شنبه بیست و سوم فروردین ماه ۱۳۳۷. به طور قطع از فردا شب با افتتاح سینما مدرن حافظ بزرگ ترین غوغای سینمایی ایران آغاز می گردد. ییلاق دوبله شده به فارسی در ایتالیا توسط استودیو دوبلاژ دو تا فیلم با شرکت محبوب ترین هنرپیشگان ایتالیا ویتوریا دسیکا، جوانا ارلی، آبه لین رقیب سرسخت سوفیالرن. همه با هم به سوی سینما مدرن حافظ، خیابان شاه آباد.»

از دیگر سینماهای قدیمی تهران می توان از مرکزی، آستارا، جی، تهران، سروش و سینما صحرا نام برد که هنوز به فعالیت خود ادامه می دهند.
  
 
 
   شکوفه نهاوندی

©2019 HozehHonari. All Rights Reserved